Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Wnętrze mieszkania w stylu afrykańskim – 3 proste kroki

Dalekie podróże fascynują obcą kulturą, kuszą egzotyką i przygodą. Nie trzeba jednak rzucać wszystkiego i wsiadać w samolot, by poczuć trochę klimatu Afryki. Styl afrykański, należący do nurtu etno, to sposób na zaproszenie Czarnego Lądu wprost do własnego mieszkania. Niewątpliwie spodoba się tym, którzy tęsknią za podróżami i wrażeniami.
Afryka to ogromnie różnorodny kontynent. By urządzić mieszkanie spójnie, warto zdecydować się na jeden z rodzajów stylu afrykańskiego:

  • styl południowoafrykański – najbardziej wyrazisty i kojarzony z Afryką. Składają się na niego intensywne barwy z dodatkiem czerni i bieli.
  • styl wschodnioafrykański – o łagodniejszym wyrazie, charakterystyczne dla niego są beże, brązy i biel ocieplone tkaninami.
  • styl marokański – najdelikatniejszy, a jednocześnie najbardziej kunsztowny ze wszystkich. Pastelowe barwy z dodatkiem niebieskiego i złota uzupełniają skomplikowane wzory, misterne niczym malowana koronka.

Kolory i motywy przewodnie stylu afrykańskiego

We wnętrzu w stylu afrykańskim sprawdzą się kolory przyrody – pomarańcze, ceglasta czerwień, brąz i beż. Odzwierciedlać mają wyschniętą w słońcu, spękaną ziemię, piasek, ciepło. Intensywne kolory przeważają i od razu kojarzą się z Afryką. Jednak bez zachowania proporcji łatwo nimi przytłoczyć małe wnętrze. Tam dobrze sprawdzi się pomalowanie jednej ściany kolorem i uzupełnienie aranżacji ciemną podłogą. Biel stanowi dobrą przeciwwagę, więc bez przeszkód możemy dopełniać nią wystrój. Świetnym, nowocześnie wyglądającym rozwiązaniem jest dodanie do całości biało-czarnych elementów.

Styl afrykański stawia na naturalność materiałów. Nie bój się nieobrobionych, nieidealnych elementów, szorstkich faktur. Podkreślą one surowość tamtejszego klimatu. Sprawdzą się tu podłogi drewniane, betonowe, płytki z piaskowca lub terakoty.

Upalność klimatu dobrze jest podkreślić także światłem. Ciepłe światło rozproszone po pomieszczeniu w postaci lampek i świec z powodzeniem zastąpi pojedyncze światło górne i stworzy aurę tajemniczości Czarnego Lądu.

Meble w stylu afrykańskim

Surowość kontynentu znajduje odbicie także w meblach. Mogą wyglądać na nadgryzione zębem czasu, surowe i toporne. Nie tylko drewno – do wnętrza w stylu afrykańskim pasują także meble rattanowe, bambusowe, a także wiklina. Ciemne i ciężkie sprzęty możesz przełamać wstawiając jasne tapicerowane meble. Doskonale komponują się z nimi także meble w stylu kolonialnym – okazałe i kunsztowne. Ciekawym uzupełnieniem może być także podwieszane krzesło lub hamak z grubego płótna.

Dekoracje w stylu afrykańskim

Dekoracje nie są w tym przypadku jedynie dodatkiem. Dość często to one tworzą cały klimat. Nie może zabraknąć elementów sztuki i rzemiosła kontynentu afrykańskiego. Składają się na nie obrzędowe maski, plemienne bębny, kosze plecionki, gliniane czy terakotowe misy. Nie sposób nie wspomnieć też o rzeźbach i figurkach. Często są wykonane z drewna i pomalowane w geometryczne wzory. Należy jednak pamiętać, że afrykańskie ozdoby są niezwykle ekspresywne. Lepszy efekt będzie więc, gdy zaakcentujemy styl kilkoma akcentami niż zdominujemy pokój mieszanką etnicznych wyrobów, zwierzęcych motywów i geometrycznych kształtów. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/wnetrze-mieszkania-w-stylu-afrykanskim-najlepsze-inspiracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
21 − 2 =