Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Pomysły i porady odnośnie sufitu podwieszanego na drewnianym stropie

Sufit podwieszany na stropie drewnianym to bez wątpienia spore wyzwanie. Nie można jednak powiedzieć, iż osiągnięcie takiego efektu jest niemożliwe, ponieważ jak najbardziej taką aranżację można wykonać, nawet swoimi własnymi siłami. Od czego jednak zacząć? Jak się do tego zabrać?

Dlaczego warto zainwestować w sufit podwieszany?

Na samym początku warto zadać sobie przede wszystkim pytanie, dlaczego chcę zdecydować się na sufit podwieszany? Obecnie wiele osób posiada go w swoich domach i mieszkaniach, a za taką decyzją przeważnie kryje się jakiś cel. Bardzo często sufit podwieszany ma służyć zmniejszeniu kubatury jakiegoś pomieszczenia lub też wszystkich. Im takie pomieszczenia są niższe, tym lepiej, ponieważ dzięki temu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Sufity podwieszane coraz chętniej wykonuje się chociażby w kamienicach. Jeśli mamy do ukrycia jakieś mało estetyczne instalacje, wówczas zastosowanie sufitu podwieszanego również będzie najlepszym rozwiązaniem i wpłynie na estetykę całego pomieszczenia. Sufity podwieszane pomagają również w ciekawym rozmieszczeniu oświetlenia, bardzo często LED, które ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularne.

Jak wykonać sufit podwieszany na stropie drewnianym? Nie jest to z pewnością standardowe rozwiązanie. Najczęściej bowiem sufity tego typu są wykonywane na stropach murowanych oraz betonowych. Warto zapoznać się zatem z kilkoma praktycznymi wskazówkami, jak poradzić sobie z zamontowaniem stropu na takiej wymagającej powierzchni.

Sufit podwieszany na stropie z desek przede wszystkim musi zachowywać stabilność. Tymczasem deski dość często mają skłonność do wyginania się, dlatego należy wzmocnić konstrukcję i poszukać miejsca, które będzie odpowiednie. Sufity podwieszane nie są ciężkie, ale dobrze jest zadbać o tego typu kwestie. Taki sufit podwieszany można przymocować do belek nośnych lub też do desek, którymi pokryty jest po prostu sufit.

Przeczytaj również artykuł: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/sufit-podwieszany-na-stropie-drewnianym-pomysly-i-inspiracje

Jak samodzielnie wykonać sufit podwieszany na stropie drewnianym?

Taki sufit bez wątpienia jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, na samym początku wyznaczając poziom sufitu i zaznaczając go na ścianach. Kolejną rzeczą do zrobienia, jest zamocowanie profili przyściennych przy pomocy kołków w tych miejscach i uzyskanie rozstawu na około 60 cm. Bardzo ważne jest również wyznaczenie linii profili głównych w celu ich zamontowania. Warto do tego użyć porządnych akcesoriów, ponieważ później właśnie na tym opierać będzie się cała konstrukcja.

Profile główne muszą opierać się na profilach przyściennych. Muszą być one zamocowane przy pomocy prętów stalowych i później trzeba przymocować również profile nośne. Trzeba wsunąć je po prostu do środka profili przyściennych, przykręcając również do głównych. Takie profile łączy się ze sobą oraz poziomuje.

Płyty sufitowe montuje się w kolejnym kroku, dbając o ich odpowiednie przycięcie i ułożenie we właściwym kierunku. Mocuje się je na wkręty. Spoiny między płytami należy wypełnić przy pomocy masy szpachlowej. Wówczas cała powierzchnia stanie się gładka. Później nakładać się gładź gipsową lub też tynk gipsowy, a następnie maluje wybraną farbą.

Choć sama instrukcja może wydawać się skomplikowana, to ułożenie takiego sufity samodzielnie nie jest aż tak trudne i skomplikowane. Na pewno przyda nam się w tym celu pomoc jakiejś drugiej osoby, ponieważ czasem trzeba coś przytrzymać lub też po prostu podać. Jeśli natomiast nie czujemy się na siłach aby takie zadanie wykonywać samodzielnie, wówczas możemy zdecydować się na zatrudnienie fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
12 − 1 =