Czy można samodzielnie wykonać montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych?

Coraz więcej osób podczas modernizacji swojego mieszkania decyduje się na sufit podwieszany z płyt gk. I jest to poprawne, ponieważ dzięki tej opcji można idealnie wypoziomować jego powierzchnię i tylko w razie potrzeby dokonywać drobnych napraw. W takim przypadku płyta gipsowo-kartonowa może być idealnym wyborem, ponieważ nawet przy uszkodzeniach mechanicznych można ją łatwo, szybko i tanio naprawić.
Korzyści z zamontowania sufitu podwieszanego z płyt gipsowych
Wybierając płytę gipsowo-kartonową uzyskany sufit będzie cieńszy i lżejszy. Ponadto trzeba pamiętać, że obecnie produkowana jest płyta gipsowo-kartonowa z dodatkową odpornością na ogień lub wilgoć, dzięki czemu można wybrać opcję najlepiej pasującą do konkretnego pomieszczenia. Główną zaletą takich sufitów jest to, że można je wykorzystać do wypoziomowania dowolnej powierzchni bez większego wysiłku. Możliwe jest zainstalowanie sufitów podwieszanych z płyt gk, nawet, jeśli linie sufitowe mają tak silne krzywizny, że nie jest możliwe wyrównanie powierzchni tynkiem. Za konstrukcją suchej zabudowy można ukryć rury, przewody i inną komunikację. W suficie podwieszanym z płyt gk można umieścić dowolny system oświetlenia, w tym najbardziej skomplikowany. Na przykład żyrandol lub lampa sufitowa w połączeniu z typem świetlówki lub reflektora. Korzystając z suchej zabudowy, można tworzyć 1- 2-, a nawet wielopoziomowe struktury o różnych kształtach i zagięciach.
Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych
Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych jest dość prostym zadaniem i można samodzielnie wykonać wszystkie konieczne czynności. W pierwszej kolejności należy zainstalować samą ramę, zwykle metalową, jest to specjalny profil o pożądanym rozmiarze i przekroju. Przystępując do montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych, trzeba pamiętać: aby sufit był trwały, a jego instalacja solidnie wykonana, trzeba bardzo dokładnie zmierzyć wszystkie wymiary. W zależności od pożądanego kształtu sufitu należy ustawić odpowiednią ramę o pożądanym kształcie. Konstrukcja jest przymocowana do sufitu lub ścian za pomocą kołków, gwoździ. Następnie trzeba wyciąć arkusze płyt kartonowo-gipsowych dla wybranego rozmiaru i kształtu, a także przymocować je do ramy. Odbywa się to za pomocą metalowych śrub, lepiej wziąć długość 25 mm. Wszystkie arkusze są przymocowane do złącza, dzięki czemu powstaje idealna gładka powierzchnia.
Teraz trzeba dostosować same arkusze do wybranego oświetlenia, w związku z tym, muszą zostać, wywiercone otwory na przewody. Aby upewnić się, że powierzchnia jest naprawdę idealnie płaska i uprościć następny etap pracy, dobrze jest wkręcić wszystkie śruby w arkusze płyt kartonowo-gipsowych. Teraz można zagruntować sufit. Odbywa się to w celu przygotowania powierzchni do wszelkich prac dekoracyjnych, a także dodatkowo sklejenia samych płyt kartonowo-gipsowych.
Do wzmocnienia połączenia między płytami można wykorzystać włókno szklane. Takie dodatkowe prace ochronią sufit podwieszany przed pęknięciami i sprawią, że będzie on naprawdę trwały, równy i piękny. Do wykonaniu takiej pracy można również zastosować szpachlówkę. Po wysuszeniu do przetarcia powierzchni sufitu najlepiej wykorzystać papier ścierny drobnoziarnisty. Następna czynność to ponowne gruntowanie i dopiero teraz można pomalować sufit.
Sprawdź również: najczęstsze błędy przy montażu sufitów podwieszanych.