Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny? Lęk i wątpliwości, a porady eksperta

kredyt hipoteczny czy warto

Podjęcie decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego to bardzo ważna kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat kredytu hipotecznego, a także z wszystkimi zagrożeniami, które mogą być z nim związane.

Główne obawy związane z kredytem hipotecznym

Wiele osób obawia się podjęcia decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego. Boją się one m.in., że w wyniku zadłużenia stracą pracę, zmniejszą się ich dochody, zachorują i nie będą mogli spłacić zadłużenia. Popularne obawy to także nagły wzrost rat, widmo kryzysu finansowego, rozwód z osobą, która także jest odpowiedzialna za wzięcie kredytu itd.

Jak widać lęk towarzyszący takiej decyzji jest niemały, dlatego warto dokładnie przemyśleć każde za i przeciw, aby nie doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Porady eksperta – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim rata kredytu z pewnością nie powinna wynosić więcej niż 30% miesięcznych dochodów. Jest to bardzo istotne, ponieważ wyższe raty są po prostu zbyt dużym obciążeniem. Decydując się na kredyt hipoteczny, należy także pamiętać o tym, aby nie przekraczał on 80% nieruchomości. Wiąże się to z wieloma kwestiami, m.in. marża będzie niższa, nie będzie żadnych trudności ze strony banku, gdy nagle cena nieruchomości spadnie.

Eksperci podkreślają także, że nie powinno się brać kredytu na dłużej niż 20 lat. Wprawdzie absolutnym standardem są kredyty na 30 lat i więcej, jednak z pewnością nie jest to dobry pomysł.

Kto jest właścicielem nieruchomości?

Wiele osób rozważających podjęcie decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego sądzi, że w momencie podpisania umowy to bank staje się właścicielem nieruchomości. Nie jest to prawda. Już od chwili nabycia nieruchomości, mimo spłacania kredytu hipotecznego to kredytobiorca jest pełnoprawnym właścicielem domu lub mieszkania. Bank pełni funkcję wierzyciela i ma ograniczone prawo w postaci hipoteki. Kredytobiorca może więc dowolnie dysponować swoją nieruchomością, sprzedawać ją, a także wynajmować.

Jeżeli jednak, ktoś przestanie regularnie spłacać raty to nieruchomość będzie podlegała sprzedaży, a bankowi będzie się należał taki procent, który jest równy niespłaconej kwocie.

Czy łatwo otrzymać kredyt hipoteczny?

Nie dla wszystkich jest jasne to, co trzeba zrobić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny. Okazuje się, że można się starać o jego przyznanie nawet jeżeli nie posiada się historii kredytowej. Właściwie to łatwiej otrzymać w takiej sytuacji kredyt hipoteczny niż wysoki kredyt gotówkowy. Zabezpieczeniem hipoteki jest nieruchomość, bankowi bardziej zależy na historii kredytowej w przypadku większych kredytów, ponieważ w ten sposób może on sprawdzić wiarygodność klientów.

Wszędzie krąży wiele mitów i niesprawdzonych informacji na temat kredytów hipotecznych. Dlatego warto sprawdzić wszystko dokładnie, przed podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji. Kredyt hipoteczny to bardzo ciekawa usługa, której nie należy się bać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 × 11 =