Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Ciemne kolory ścian w domu. Dlaczego warto?

Powszechnie panuje przekonanie, że ciemne kolory ścian są złym wyjściem. Tymczasem głębokie, nasycone barwy mogą zmienić i uatrakcyjnić wnętrze w dużo większym stopniu niż modne, jasne odcienie, które spotykamy niemal w każdym domu. Dlaczego warto wybrać ciemne kolory?

Kieruj swoim wnętrzem

Wyobraźmy sobie malarstwo Caravaggio, którego umiejętność posługiwania się światłocieniem uznawana jest za mistrzostwo. Przewaga ciemnych tonów pozwoliła artyście nie tylko wyeksponować najważniejsze elementy dzieła, ale również manipulować uwagą odbiorcy. Podobny efekt możemy uzyskać podczas aranżowania wnętrza przy użyciu ciemnych barw, które wyróżnią lub wprost przeciwnie – ukryją niektóre obszary pomieszczenia. Jeśli dysponujemy dużym, otwartym salonem, dzięki odpowiedniemu zestawianiu ciemnych i jasnych kolorów możemy wyodrębnić kluczowe elementy w pokoju, na przykład ozdobny kominek, okno, kanapę, a jednocześnie “schować” korytarz prowadzący do prywatnej części domu. Ciemne barwy są również znakomitym rozwiązaniem we wnętrzach o nietypowych rozmiarach (wysokie, wąskie, szerokie), które chcemy optycznie zmniejszyć lub sprawić, żeby stały się bardziej przytulne.

Duża paleta kolorów

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad wyborem ciemnych kolorów do domu, zapewne zauważyliście, że oferują one znacznie szerszą paletę barw niż jasne odcienie. Butelkowa zieleń, granatowy, bordowy, pąsowy, śliwkowy, a nawet brązowy, to kolory, które lubimy nie tylko w świecie mody. Dzięki ich niezwykłej zdolności do tworzenia atmosfery we wnętrzu, każdy możne znaleźć dla siebie ulubioną barwę.

Więcej informacji na temat doboru odpowiednich kolorów znajdziecie tutaj:https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/sciany-w-kolorze-brazowym-5-pomyslowych-inspiracji

Do jakich pomieszczeń?

Przygaszone odcienie wyciszają i świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, takich jak sypialnia, biblioteczka, kino domowe lub pokój dla gamera. Są nieocenione jako rozwiązanie dla chłodnych wnętrz znajdujących się od strony północy, ponieważ ocieplają pomieszczenie i sprawiają, że staje się bardziej przytulne. Ciemne kolory stanowią również nieodłączną cechę większości eleganckich łazienek, tworząc intymny, relaksacyjny klimat. Dzięki zdolności do lepszego maskowania zabrudzeń (w porównaniu z jasnymi odcieniami), przygaszone barwy, takie jak grafitowy czy czekoladowy, coraz częściej są spotykane są w kuchni, gdzie doskonale wkomponowują się w kolorystykę sprzętu AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 × 1 =