Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

W jaki sposób należy pielęgnować woskowane meble drewniane?

konserwacja drewnianych mebli

Czasem może nam się wydawać, iż meble drewniane są bardzo odporne i w gruncie rzeczy dbanie o nie powinno się ograniczać do tego, by od czasu do czasu przetrzeć je odpowiednim płynem i ściereczką. Jednak są one tak naprawdę o wiele bardziej wymagające, niż mogłoby nam się wydawać. Szczególnie jeśli chodzi o woskowane meble drewniane. Mają one specjalne „upodobania i wymagania”, które warto znać przed ich zakupem.

Czego woskowane meble drewniane szczególnie nie lubią?

Meble tego typu szczególnie źle radzą sobie z wilgocią. Dlatego jeśli pozostawiamy na stole przykładowo wilgotną szklankę czy też mokry talerz, prawdopodobnie zostanie nam spora plama. Również w przypadku rozlania jakiejś cieczy należy szybko interweniować, by nie naruszyć delikatnej struktury mebla. Warto pamiętać również o tym, iż nie powinny one stać w zbyt wysokich oraz w zbyt niskich temperaturach. Najlepiej gdy zapewni się im optymalne warunki, które panują w domu. W przypadku schowania ich na jakiś czas do zimnej piwnicy czy też mocno nagrzewającego się latem strychu, można spodziewać się sporych uszczerbków w meblu. Meble w takich warunkach mogą się paczyć, rozwarstwiać czy też odkształcać. Należy również trzymać je w pewnej odległości od grzejników czy też od okien, szczególnie zimą. Jeśli bowiem byłyby one nieszczelne i mebel miał by bezpośredni kontakt z bardzo niską temperaturą, wówczas wpłynęłoby to na degradację drewna. Również bezpośrednie słońce bardzo źle wpływa na tego typu meble, dlatego lepiej nie wystawiać ich na taras, patio czy też do ogrodu latem.

Jakie są sposoby na pielęgnację tego typu mebli?

Meble drewniane woskowane jak zostało to już wcześnie wspomniane, bardzo nie lubią wilgoci. Dlatego też w przypadku ich czyszczenia, nie powinno się używać wody. Meble drewniane trzeba czyścić przy pomocy różnego rodzaju detergentów, również nie znoszą najlepiej. Szczególnie jeśli w składzie znajduje się wybielacz. Jego zastosowanie może skutkować pozostaniem brzydkich śladów, odbarwieniami. Z racji iż woskowane powierzchnie są bardzo delikatne, należy do ich czyszczenia i pielęgnacji, używać miękkich szmatek flanelowych. Suchych, którymi regularnie można usunąć warstwę kurzu, powstałą przykładowo w ciągu tygodnia. Jeśli czyszczenie drewnianych mebli nie było jednak wykonywane regularnie, wówczas warto zastosować środki z woskiem. Wówczas wosk na powierzchni zostanie uzupełniony, a kurz który wdziera się niepostrzeżenie w strukturę mebla – trwale usunięty. Dodatkowy wosk sprawi również, że powstanie na powierzchni dodatkowa ochrona. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-czyscic-i-impregnowac-meble-drewniane-woskowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 ⁄ 9 =