Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Stylowa zielona elewacja domu

stylowa zielona elewacja

Kolor elewacji nie tylko w dużej mierze determinuje odbiór budynku, ale również stanowi swoistą wizytówkę właściciela, dlatego zagadnieniu temu warto poświęcić odpowiednią dozę uwagi. Zwłaszcza, że sprawa nie należy do najprostszych, wymaga sporo zaangażowania, wyobraźni, zmysłu estetycznego i umiejętności kompleksowego spojrzenia.

Zielona elewacja domów – hit czy kit?

Zielona elewacja na dom, to jedna z bardziej lansowanych w ostatnich czasach przez architektów i projektantów opcji. W wielu z nas propozycja ta budzi jednak sporo obiekcji. Pojawiają się pytania, czy nie lepiej postawić na bardziej neutralną barwę? Czy zieleń nie opatrzy się po pewnym czasie? Jak taki kolor będzie się komponować z otoczeniem? Odpowiedź na te inne pytania jest jedna: zielona elewacja domu to idealna propozycja, zwłaszcza dla budownictwa nowoczesnego, pod warunkiem jednak, że odcień zostanie odpowiednio dopasowany do charakteru projektu oraz pozostałych detali, zwłaszcza dachu oraz stolarki otworowej.

Zielona elewacja domów – porady

Planując zieloną elewację warto urozmaicić ją dodatkiem innych barw i materiałów. Doskonałym pomysłem będzie połączenie zieleni z drewnianymi panelami lub kamieniem. Rozwiązanie takie urozmaici bryłę budynku, a dodatkowo może posłużyć do zaakcentowania jakiegoś jej elementu, na przykład wysuniętego fragmentu fasady, części sypialnej, wypoczynkowej lub poddasza. Kolor zielony dobrze będzie się prezentował przede wszystkim z brązowym drewnem oraz naturalnym kamieniem w typie piaskowca, zwłaszcza, jeżeli do tego dodamy brązowy dach i stolarkę okienną w tym samym kolorze. Jeżeli jednak nie chcemy na naszej elewacji takich dodatków, możemy ją urozmaicić w inny sposób, na przykład łącząc ze sobą dwa różne odcienie zieleni. W ten sposób nie tylko zwiększymy walory estetyczne domu, ale również będziemy mogli subtelnie manipulować jego proporcjami. Umieszczając ciemną zieleń na dole budynku, a jaśniejszą, na przykład pistacjową lub oliwkową wyżej, skrócimy optycznie zbyt wysoką bryłę. Postępując na odwrót uzyskamy za to przeciwny efekt. Trzeba też pamiętać, że elewacje w odcieniach zieleni najlepiej prezentują się w otoczeniu naturalnej roślinności, dlatego propozycja ta dedykowana jest przede wszystkim właścicielom domków jednorodzinnych położonych na terenach podmiejskich, przy parkach, lasach lub łąkach. Dodatkowo, dla dopełnienia efektu, warto zwrócić uwagę na projekt przydomowego ogrodu. Kolorowe kwiaty, pnącza oraz krzewy, a także część rekreacyjna z zabejcowanymi na odpowiedni odcień meblami ogrodowymi doskonale dopełnią całości. Więcej inspiracji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolory-elewacji-w-odcieniach-zieleni-najlepsze-inspiracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 ⁄ 13 =