Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Rośliny całoroczne na skalniak – jakie wybrać, aby ogród wyglądał wyjątkowo?

Wybór roślin na skalniak jest bardzo często skomplikowanym procesem, wymagającym czasu i dobrego rozplanowania wyglądu ogrodu. Jednak nie na długo! Dzięki radom znalezionym w tym artykule ogród stanie się piękny, a wybór roślin całorocznych do ogrodu nie będzie stanowił większego problemu.

 

Jak powinien wyglądać skalniak w ogrodzie?

 

Ogrodowy skalniak powinien być wyglądem jak najbardziej zbliżony do górskich skalniaków. Aby tak się stało, należy używać różnokolorowych roślin i kwiatów, które będą pięknie prezentować cały skalniak. Najlepiej do tej roli sprawdzą się rośliny naturalnie występujące w środowisku górskim, lecz bez zmartwień – inne kwiaty, nie rosnące w górach również dobrze sprawdzą się w roli ozdoby na skalniak.

 

Do jednych z najczęściej wybieranych kwiatów na skalniak zalicza się:

 

  • żagwin – jest to całoroczny kwiat, który bardzo obficie kwitnie
  • bergenia – krzew ten kwitnie na czerwono
  • skalnica – krzew ten kwitnie na okres letni, od maja do lipca
  • rojnik – wieloletni krzew o czerwonych lub niebieskich kwiatach

 

Większość z wyżej wymienionych krzewów zalicza się do roślin całorocznych, dlatego nie trzeba się martwić o ich stan przez kolejne miesiące od momentu posadzenia.

 

Krzewy i drzewa – jakie wybrać, aby stworzyć piękne tło skalniaka?

 

Nie tylko kwiaty są ważne przy przygotowaniu kompozycji na skalniak. Odpowiednie krzewy i drzewa nie tylko dodadzą uroku, ale również będą stanowić piękne tło dla wszystkich kwiatów i innych roślin. Bardzo dobrym pomysłem będzie wybór miniaturowych drzew. Również krzewy, których kształt możemy dowolnie zmienić, będą dobrą alternatywą.

 

Wśród najczęściej wybieranych drzew i krzewów na skalniak zaliczamy:

 

  • jodłę koreańską
  • jałowiec
  • świerk biały
  • bukszpan
  • azalia

 

Jak urozmaicić wygląd skalniaków?

 

Aby urozmaicić wygląd skalniaka, nie jest potrzebne wiele. Oprócz całorocznych roślin ogrodowych, kwiatów czy krzewów warto jest pomyśleć o postawieniu egzotycznych roślin doniczkowych. Dodadzą one charakteru całemu ogrodowi, a pięknie przyozdobione donice podbiją kolory kwiatów i drzew posadzonych w ogrodzie.

 

Kolejnym krokiem jest posadzenie ziół tuż obok skalniaka. Jest to super opcja dla tych, którzy lubią mieć w posiadaniu świeże zioła, równocześnie dbając o piękny wygląd całego ogrodu i skalniaka.

 

Najważniejszy krok, czyli jak sadzić rośliny na skalniak?

 

Aby rośliny całoroczne na skalniak pięknie się prezentowały, warto zadbać o odpowiednią technikę i sposób ich sadzenia. Dobrze jest posadzić kilka sztuk tego samego typu rośliny obok siebie – pojedyncze kwiaty mogą być niezauważalne w obecności innych roślin. Sadząc kilka sztuk obok siebie można mieć pewność pięknie wyglądających grup kwiatów. Kolejną wskazówką jest ograniczenie co do ilości gatunków na skalniaku – kilka rodzajów roślin całorocznych na skalniak w zupełności wystarczy. Będą one razem pięknie się komponować, nie wyglądając karykaturalnie ani groteskowo.

Aby zadbać o kontrast warto jest sadzić koło siebie różnie wyglądające rośliny – o innym kształcie czy kolorze. Pozwoli to na różnorodny wygląd skalniaka.

 

Odpowiedni wygląd skalniaka będzie pięknym dodatkiem do ogrodu. Całoroczne rośliny ogrodowe nie tylko będą zachwycać swoim wyglądem podkreślą one również piękny wygląd całego ogrodu.

Więcej dowiesz się z poradnika https://www.vidaron.pl/poradnik/rosliny-caloroczne-na-skalniak-piekny-ogrod-przez-caly-rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
7 × 16 =