Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Obróbka płyt gipsowo – kartonowych – poradnik

Płyty gipsowo-kartonowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz ekip remontowo-budowlanych. Lista zalet tych produktów jest długa. Przede wszystkim przekonują do siebie łatwością montażu, wytrzymałością oraz możliwością wszechstronnego zastosowania. Docinanie płyty gk nie stanowi większego problemu, można to zrobić przy użyciu noża do tapet. Idealne rozwiązanie dla laików w dziedzinie wykańczania oraz remontowania wnętrz. Z pomocą płyt gipsowo-kartonowych da się odmienić aranżację, zakryć mankamenty starych powierzchni i odświeżyć każde, nawet bardzo zaniedbane pomieszczenie.

 

Na czym polega docinanie płyty gk?

Z pomocą płyt gipsowo-kartonowych wyrównuje się stare ściany, wykonuje podwieszane sufity czy aranżuje różnego rodzaju wnęki. Materiał ten pozwoli zrealizować nawet najbardziej ambitny projekt wnętrzarski. Docinanie płyty gk na skosach nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W systemie suchej zabudowy wykorzystuje się specjalne profile aluminiowe. Przytwierdzone do nich płyty tworzą gładką powierzchnię. Skraca to czas wykonania zadania i znacznie je upraszcza. Należy jednak pamiętać, by w miejscach przycięcia płyty pokryć gruntem. Masa szpachlowa lepiej przylgnie do tak przygotowanego podłoża. Popularność suchej zabudowy sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowe narzędzia do montażu i wykańczania pomieszczeń w tej technologii. Poza tradycyjną poziomicą i metrówką, przyda się też nowoczesny nóż do płyt gk. Zapewnia on precyzyjne cięcie i przyspiesza wykonanie konstrukcji. Warto rozważyć jego zakup, zwłaszcza jeżeli w planach ma się poważniejszy remont czy chociażby wykończenie dużego pomieszczenia. Specjalny nóż ułatwia też wycinanie kształtów dopasowanych do danej aranżacji.

 

Jak docinać płyty gk?

Na pewno nie należy tego robić w powietrzu. Płyty gipsowo-kartonowe najlepiej położyć na stole lub czystej podłodze. Warto zwracać uwagę na warunki atmosferyczne, zwłaszcza poziom wilgotności. Nadmiar tej ostatniej może powodować zwiększanie objętości płyt. Po montażu nieprzyjemną niespodzianką będą wówczas rysy czy nierówności. Do przechowywania płyt, podobnie jak ich docinania, najlepiej sprawdzi się suche i ciepłe, ale nie gorące pomieszczenie. Po ułożeniu na płaskiej powierzchni, wystarczy odmierzyć i zaznaczyć potrzebny fragment. Jak docinać płyty gk? Wystarczy niewielkie nacięcie na całej długości. Gips sam pęknie pod wpływem sprawnego, zdecydowanego wygięcia. Po przytwierdzeniu do rusztu łączenia wyrównuje się masą szpachlową. Produkt ten przyda się też do wypełnienia otworów po wkrętach. Docinanie oraz montaż płyt gipsowo-kartonowych nie nastręczają większych problemów. Z kolejnymi etapami pracy nie należy się jednak zbytnio spieszyć. Zadania najlepiej rozłożyć w czasie tak, by mieć możliwość korygowania błędów na bieżąco. Sucha zabudowa daje wiele możliwości, wymaga jednak precyzji. Nie można się łudzić, że mankamenty wynikające z nieprawidłowego cięcia czy montażu nie będą widoczne. Dokładne odmierzanie oraz ostry nóż to podstawa obróbki płyt gipsowo-kartonowych.

Sprawdź więcej informacji w poradniku na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przycinanie-i-obrobka-plyt-gipsowokartonowych-porady-eksperta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
14 × 13 =