Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Masa szpachlowa do dużych powierzchni – na co zwracać uwagę?

Remontowanie pomieszczeń zaczyna się od wypełniania ubytków w ścianach, pozwala to na osiągnięcie równej powierzchni, która po malowaniu lub pokryciu tapetami będzie wyglądała pięknie. Odpowiednim do tego materiałem jest masa szpachlowa, która poza swoją podstawową funkcją wykorzystywana jest tak samo jak gładź gipsowa do wyrównywania powierzchni. Jeżeli ilość ubytków będzie duża i występują one na dużej powierzchni ściany, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej masy szpachlowej.

Jaką wybrać masę szpachlową – duże powierzchnie?

Na rynku dostępne są różne rodzaje masy szpachlowej, dlatego trzeba zdecydować czy się chce się ją samodzielnie przygotować i w takim przypadku trzeba wybrać produkt sypki czy wygodniej będzie nakładać gotową masę niewymagającą żadnych dodatkowych czynności. Gotowa masa szpachlowa na duże powierzchnie to praktyczne rozwiązanie skracające czas wykonania całej procedury. Jest łatwa do nakładania, nie ma obawy o uzyskanie niewłaściwej konsystencji. Jeżeli ściana ma sporą powierzchnię i niewielkie ubytki warto zdecydować się na superlekką masę szpachlową, która szybko schnie. Można nakładać warstwę w pożądanej grubości i skutecznie uzupełniać wszelkie szczeliny, osiągając efektowne wykończenie całej powierzchni ściany. Jednak w przypadku sporych dziur w ścianie potrzebna będzie specjalna masa szpachlowa, duże powierzchnie wymagają takich mas naprawczych. Specjalne materiały posiadają w swoim składzie włókna szklane, co powoduje, że masa szpachlowa jest idealna do pęknięć osiągających nawet 5 mm szerokości. Ważne – masa musi dobrze wyschnąć.

Ile schnie masa szpachlowa?

Przystępując do remontu ścian, trzeba najpierw zapoznać się z opisem danej masy szpachlowej, ponieważ po nałożeniu musi upłynąć odpowiedni czas potrzebny na jej prawidłowe wyschnięcie. Jeżeli została zastosowana tak zwana szybkoschnąca masa szpachlowa do małych ubytków w ścianie, potrzebne będzie zaledwie kilka minut na wyschnięcie i można przystąpić do malowania. Jednak przy większych ubytkach należy odczekać do dwóch godzin po nałożeniu. Aby uzyskać szybki efekt schnięcia, grubość warstwy masy szpachlowej nie powinna być większa niż 1mm. Stosując masę szpachlową na duże powierzchnie w domieszką włókien szklanych trzeba pamiętać, że będzie ona schła nawet dwa razy dłużej, czyli 4 godziny.

Masa szpachlowa – jak nakładać prawidłowo?

Aby wykonać prawidłowe nakładanie masy szpachlowej trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia takie jak szpachelki i packi, które mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Dla skutecznego schnięcia masy wymagana jest temperatura nie niższa niż 10°C. Wszystkie ubytki znajdujące się w ścianie powinny być dokładnie uzupełnione a po wyschnięciu ich powierzchnia może zostać wyszlifowana dla uzyskania idealnej gładkości. Wybranie dobrej jakości masy szpachlowej do dużych powierzchni pozwoli na dokładne ich wypełnienie na ścianach, sufitach, nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz. Posiadają one doskonałą przyczepność do powierzchni, są proste w użyciu a warstwa może mieć nawet 5 mm grubości. Nakładanie takiej masy szpachlowej jest możliwe przy dużych ubytkach tynków i betonu. Niektóre rodzaje masy służą także do spoinowania płyt gipsowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 × 14 =