Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Jaki kolor podłogi przy planowanym kolorze ścian

zestawienia z białym kolorem

Najważniejsze zestawienie barw we wnętrzu to kolor podłogi i ścian. Muszą to być barwy, które dobrze ze sobą wyglądają i w połączeniu tworzą przyjemny klimat.
Kiedy wiadomo już, jakie mają być ściany, to trzeba jeszcze wybrać barwę podłogi. Ważne jest, by te kolory do siebie pasowały. Muszą też tworzyć wnętrze, które będzie się podobać. Prócz tego ważne jest jeszcze, jaki ma być klimat np. mniej czy bardziej przytulny. Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia. W małym nie każdy pomysł warto realizować.

Jak dobrać kolor podłogi do ścian

Jeśli ściany mają być białe lub pastelowe, to warto wybrać podłogę białą albo beżową. Takie kolory doskonale do siebie pasują i tworzą jasne, pogodne, przestronne wnętrza. Najwięcej przestronności zyska się, jeśli białe ściany połączy się z białą podłogą. Pastelowy kolor na ścianie i biała podłoga to wdzięk, lekkość i urok. Chodzi jednak i o to, jak dobrać kolor podłogi, by zapewnić sobie i bliskim przyjemną atmosferę w mieszkaniu. Kiedy ważny jest np. efekt przytulności, białe panele czy taka wykładzina, to ryzykowny wybór. Lepiej wtedy wybrać beżową podłogę. Daje ona wrażenie ciepła, co doceni się szczególnie przy ścianach białych oraz w chłodnym pastelowym odcieniu. Przy ciemnych i intensywnych kolorach ścian sprawdza się ciemniejsza podłoga. Może być ona brązowa albo ciemnoszara. To dobra opcja także, kiedy ciemna czy w intensywnym kolorze jest jedna ściana, a pozostałe są jasne. Jasne ściany, jedna wyrazista – takie zestawienie atrakcyjnie się prezentuje także w połączeniu z podłogą jasnoszarą.

znaczenie białego koloru

Jaki kolor podłogi w małym mieszkaniu

W małych wnętrzach ważne jest, by je optycznie powiększać, a przy najmniej, by ich nie pomniejszyć. Spośród podanych wyżej propozycji efekt maksymalnego powiększenia gwarantują te zestawienia:

  • biała podłoga i białe ściany,
  • beż w połączeniu z białymi ścianami,
  • beżowa podłoga i chłodne pastelowe ściany.

Co jednak, jeśli chce się mieć ciemne czy wyraziste kolory ścian, a mieszkanie jest małe? Nie doda się przestronności wnętrzom takim wyborem. Ważne staje się wtedy, jak dobrać kolor podłogi do ścian, by odzyskać to, co straciło się poprzez wybór koloru ścian. Jasna czy biała barwa podłogi to mocny efekt powiększenia, więc można pozwolić sobie na wybór np. szarych ścian. Z białą, jasnoszarą czy beżową podłogą nie przytłoczy ich kolor wnętrza. To, czego pomimo wszystko trzeba unikać na małej przestrzeni, to ciepłe i intensywne kolory oraz bardzo ciemne na wszystkich ścianach. Albo mniej ciemne czy intensywne, albo tylko na niektórych ścianach. W dużych wnętrzach ważne jest, by kolory ścian i podłogi ładnie ze sobą wyglądały. Musi też powstać efekt, o jaki chodzi np. przytulność czy lekkość. W tym, jaki kolor podłogi w małym mieszkaniu wybrać i jakie ściany, nie ma już takiej dowolności. Trzeba pilnować, by nie było efektu pomniejszenia wnętrza czy wręcz ciasnoty.

Więcej oryginalnych inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jaki-kolor-podlogi-do-bialych-scian-porady-eksperta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 3 =