Skocz do góry

Tillia – najświeższe informacje z branży budowlanej.

Drewniane wiaty – jak je zabezpieczyć

konserwacja drewnianej wiaty

Drewniane wiaty ogrodowe pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe stanowiąc wprost wymarzone miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Latem mogą się stać urokliwą jadalnią na powietrzu, bawialnią dla dzieci lub po prostu miejscem relaksu po męczącym dniu pracy. Co ważne, takie konstrukcje możemy zarówno zaprojektować samodzielnie, jak i kupić już gotowe i po prostu zainstalować w docelowym miejscu. A jest z czego wybierać! Począwszy od niewielkich, lekkich form, aż po okazałe drewniane wiaty tarasowe przypominające miniaturowe budowle. Bez względu jednak na rodzaj konstrukcji, w każdym wypadku niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja i konserwacja.

Drewniane wiaty ogrodowe – dlaczego warto konserwować?

Drewno, jak każdy inny materiał, ulega biodegradacji. Szczególnie narażone na zniszczenie są wszelkie altany, wiaty i meble ogrodowe, na które oddziałuje szereg destrukcyjnych czynników, w tym zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, a także mikroorganizmy takie jak grzyby, pleśnie czy owady. W efekcie niezakonserwowane drewno wypacza się, kurczy, odkształca, pęka i staje siedliskiem szkodników. Krótko mówiąc powoli się rozkłada tracą swoje właściwości użytkowe i estetyczne. Na szczęście jednak wszystkim tym procesom można skutecznie przeciwdziałać stosując odpowiednio dobrane impregnaty, oleje oraz lakiery.

Drewniane wiaty ogrodowe – czym zabezpieczać?

Przed przystąpieniem do aplikacji jakiegokolwiek środka ochronnego, należy się upewnić, że drewno jest odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim musi być suche, jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Ponadto, jeżeli chcemy uzyskać zabezpieczenie przed ogniem, powinniśmy pamiętać, że największą odpornością na pożary odznaczają deski czterostronnie strugane. Jeżeli drewno spełnia wszystkie te warunki, możemy przystąpić do nakładania oleju lub impregnatu. Trzeba tu jednak pamiętać, że jeżeli wybrany preparat ma faktycznie dobrze spełnić swoje zadanie, musi głęboko wniknąć w drewno. Dla osiągnięcia takiego efektu w warunkach przemysłowych stosuje się zwykle metody ciśnieniowe, jednak, co tu dużo mówić, w warunkach domowych takie technologie są nieosiągalne. Większość z nas posługuje się po prostu zwykłym pędzlem, dlatego konieczne staje się nałożenie kilku warstw specyfiku w odstępach co najmniej czterogodzinnych. Na koniec, dla wzmocnienia efektu ochronnego, warto jeszcze dodatkowo pomalować konstrukcje dedykowanym do tego celu lakierem.

Drewniane wiaty ogrodowe – estetycznie i praktycznie

Dostępne obecnie na rynku środki do zabezpieczania konstrukcji ogrodowych nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale również podkreślają walory ozdobne małej architektury. W zależności od planowanego efektu końcowego, bez trudu dobierzemy preparaty zarówno bezbarwne, jak i kolorowe, kryjące i przeźroczyste. Dzięki temu zarówno typowo użytkowe konstrukcje, jak drewniane wiaty garażowe, jak i te dekoracyjne, jak altany, zachowają piękny wygląd na długie lata. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-i-zabezpieczanie-wiaty-z-drewna-porady-eksperta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
1 − 1 =